یک ضرب المثل قدیمی در مورد تغذیه سالم وجود دارد: “صبحانه را تنها ، ناهار را با دوست و شام را با دشمن بخور.” به عبارت دیگر، کالری های خود را در اوایل روز دریافت کنید. اما آیا این بدان معناست که اگر می خواهید وزن کم کنید باید شام را حذف کنید؟ پاسخ این است نه لزوما. در واقع بسیاری از افراد تمایل دارند برای کاهش کالری دریافتی قبل از خواب، شام را حذف کنند. اما شام مانند ناهار و صبحانه یک وعده غذایی مهم است.
در واقع، تحقیقات اخیر دقیقاً برعکس این موضوع را نشان می دهد: حذف شام ممکن است باعث افزایش وزن شود. زیرا افرادی که شام را حذف می‌کنند، همچنان در طول شب غذا می‌خورند، فقط تمایل دارند بیشتر غذاهای میان‌وعده بخورند که منجر به افزایش وزن می‌شود.
عموما افرادی که شام را حذف می کنند میان وعده هایی را مصرف می کنند که فیبر و پروتئین کم، قند و کربوهیدرات بالا دارند. این نوع غذاها به ندرت شما را سیر می کنند و می توانند منجر به خوردن بیشتر شوند.
بنابراین بهتر است به جای حذف شام، شام را در زمان مناسب بخورید و مواد لازم را برای مهار گرسنگی انتخاب کنید. همیشه خوردن یک شام سبک توصیه می شود زیرا نه فقط یک وزن سالم را در پی دارد بلکه، شام های سبک نیز می توانند از مشکلات گوارشی جلوگیری کنند.

یک وعده غذایی سنگین برای شام اغلب باعث می شود احساس ناراحتی کنید و خواب شما را مختل کند.. مشاهده شده است که بسیاری از افراد وعده های غذایی اصلی را با یک میان وعده یا سالاد جایگزین می کنند یا نمی خورند و وعده ی غذایی را حذف می کنند این اقدام ممکن است به کاهش کالری کمک کند، اما در درازمدت، چندان سازنده نیست. نبرد اصلی که باید در اینجا بجنگید مقابله با هورمون های گرسنگی است. بنابراین، به جای حذف وعده های غذایی یا گرسنگی، بهتر است با هورمون های گرسنگی خود هماهنگ باشید. در نتیجه برای کاهش وزن سریع‌تر توصیه می شود وعده‌های غذایی اصلی را حذف نکنید و در زمان مناسب مصرف کنید. بهترین زمان خوردن شام سه ساعت قبل از خواب است. حفظ فاصله ایده آل بین زمان خواب و شام که سه ساعت است، مفید است. اگر این را دنبال کنید، مجبور نیستید وعده غذایی خود را کاهش دهید. بنابراین، شام را مانند سایر وعده های غذایی بخورید و لذت ببرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *